Mersin’de Arap Alevilerin yaşadığı Adanalıoğlu mahallesine dün gece Suriyeliler tarafından saldırı düzenlendi.

Dernek Genel Başkanımız Ahmet (Verde) Özuğurlu, Dernek Genel Başkan Yardımcımız Avukat İlkay Mahanoğlu, Radyo Kilikya Yönetim Kurulu Başkanı Ali Esat Oyan ve diğer dernek temsilcileri Adanalıoğlu’na bir ziyaret gerçekleştirdiler. Bu ziyaret sırasında Mahallenin İnanç Önderi, Muhtarı ve Kilikya Nehir Derneği Adanalıoğlu temsilcisinin önderliğinde vatandaşlarla bir toplantı gerçekleştirdiler.

Toplantıda mahalle sakinleri olayla ilgili şu bilgileri verdiler:

“Suriyeliler geldikleri günden beri Sürekli hırsızlık yapmakta ve malımıza zarar vermekteler. Düğün salonumuzun klimalarından sandalyelerine kadar ne varsa çaldılar. Bunun yanı sıra evlerimizin ve depolarımızın kapılarını kırıp içeride ne var ne yok alıyorlar. Tarlalarımızın ürünlerini çalıp mala da zarar veriyorlar. Dün bunu yapanlardan birinin mahalleli tarafından yakalanıp tartaklanması üzerine kişi Suriyelilerin kampına dönerek yaklaşık 300 kişi ile birlikte ellerinde sopa, pala gibi cisimlerle (bir iddiaya göre silahlarla) “Allah-u Ekber” nidalarıyla mahallemize saldırdılar. Bir yandan emniyete haber verilirken diğer yandan gençlerimiz toparlanıp kendilerini en kötüsüne hazırladılar. Emniyet güçlerinin gelip müdahale etmesi sonucu büyük bir facianın kıyısından dönülmüş oldu. Bir kişinin öldüğüne dair haberler kesinlikle yalandır. Provokasyon amaçlıdır. Ancak gelen Suriyeliler beş araca, iki dükkâna ve birkaç eve büyük zarar verdiler. Bu konuda polis tutanakları tutulmuştur.”

Ahmet Verde Hocamız mahalle halkından sağduyulu olmalarını Valilik ve Kaymakamlıkla görüşüp, Suriyelilerin kampının bölgeden taşınması için girişimde bulunacaklarını söyledi. Avukat İlkay Mahanoğlu ise Derneğimizin Hukuk Müşavirliğinin konuya el atacağını ve mağdurlar için hukuki yönden ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

Tekrar bu sorunların yaşanmaması için konuyu daha ayrıntılı tartışmak üzere daha geniş katılımlı bir toplantı düzenlenmesi konusunda alınan kararla toplantı sona erdi.